środa, 23 maja 2012

typografia 3d hand-made



Typograficzne eksperymenty, litery w przestrzeni, zrobione z bardzo róznych nietradycyjnych materiałów. O tym wszystkim przeczytamy i przede wszystkim przyjrzymy się w książce 3D Typography zrobionej przez projektantki Jeanette Abbink & Emily CM Anderson. Publikacja zawiera ponad 100 projektów ręcznie wykonanych liter umieszczonych w przestrzeni. Można powiedzieć, że jest to wyraz sprzeciwu wobec tylko i wyłącznie cyfrowym metodom projektowania. Autorki chcą pokazać, że litery można tworzyć ręcznie i uzyskiwać równie ciekawe rezultaty jak projektując je na ekranie komputera. Taki powrót do korzeni, kiedy ludzie zajmujący się typografią jak choćby sam Gutenberg wykonywali swoje projekty ręcznie. Treści zawarte w 3D Typography są bardzo inspirujące, co więcej nie przejdzie się obok tej książki obojętnie, ponieważ jest to bardzo atrakcyjne wizualnie i treściowo wydanie. Zachęcam do obejrzenia portfolio Jeanette Abbink & Emily CM Anderson. Genialne.
Na stronie 3D Typography można obejrzeć jeszcze więcej projektów. Typograficzna architektura i masa eksperymentów z literami. We wszystkich projektach dostrzega się pomysłowość i ogromną kreatywność w doborze materiałów i środków do wykonania poszczególnych instalacji. 





 1.  Mitsutomo Matsunami Architect & Associates stworzyli Number House. Projektanci zajmują się projektowaniem dość milnimalistycznych przestrzeni do mieszkania głównie w Japonii. W Osace zrobili redesign istniejącego budynku tworząc spójną typograficzną fasadę z ogromnych liter. Dopiero po chwili dostrzegamy, że ułożenie poszczególnych liter wynika z kształtu budynku, umiesczenia balkonów i pięter.















2. Chris Labrooy robi projekty inspirowane budynkami znanych architektów t.j.Tadao Ando, Zaha Hadid, Oscar Niemeyer, Toyo Ito, czy Frank Gehry. Próbuje uchwycić charakterystyczne elementy stylu poszczególnych architektów realizując typograficzne instalacje.





















3. Projektanci z rosyjskiego studia Province zrobili Decornstruct, czyli litery z kolorowych klocków. Układanie liter z różnych szerokości  i wielkości elementów daje ciekawe i nieoczekiwane rezultaty. Alfabet 3D został później przekształcony do postaci 2d i funkcjonuje jako font. 

























4. Gordon Young, koncentruje się na wykonywaniu instalacji w miejscach użyteczności publicznej. Został zaangażowany do przeprojektowania biblioteki w West Sussex w Anglii. We współpracy z Why not Associates wyrzeźbił różne fragmenty książek na 14 dębowych kolumnach. Swój projekt nazwał typograficznymi drzewami.
























5. Lucie Thomas i Thibault Zimmermann założyli studio Zim & Zou.  W 2010 zrobili projekt o nazwie Weave Type gdzie biała nitka nozpięta jest pomiędzy metalowymi elementami tworząc przeplatające się, płynne formy. 























6. Fantastyczne instalacje robi Anna Garforth. Jednym z projektów jest Play More. Ta instalacja jak i wiele innych jest zbudowana na gridzie. Poszczególe kolorowe litery są podporządkowane architekturze. Została wykonana w Holandii, jest częścią większego projektu, który ma na celu ożywić przestrzeń publiczną i stworzyć choć trochę bardziej pozytywne otoczenie. Sama autorka zaznacza, że napis Play More odnosi się do czerpania radości z życia, większej fantazji. Napis zrobiony jest w całości z kolorowej taśmy. Anna Garfoth realizuje także inne ciekawe projekty, które można znaleźć w jej portfolio. 

































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz