piątek, 25 maja 2012

Gordon Young

Przy okazji niedawno odkrytej książki 3D Typography natknęłam się na projekty brytyjskiego artysty Gordona Young'a. Przeglądając jego portfolio, odnosi się wrażenie, że ma absolutną manię używania typografii wszędzie, raczej w skali gigantycznej. W zasadzie każdy jego projekt jest związany z pismem w przestrzeni publicznej. Podstawową cechą realizacji Younga jest integracja projektu z otaczającą przestrzenią. Żadna praca nie istnieje w oderwaniu od architektury. Celem Younga jest zaangażowanie odbiorców, wpuszczenie ich w zaaranżowaną przez siebie przestrzeń. Często współpracuje z innymi artystami i architektami, ponieważ projekty są z reguły rozbudowane i wymagają zaangażowania specjalistów z różnych dziedzin. Robi zarówno rzeźby, jak i typograficzne place w miejscach publicznych.
Najnowszy i najbardziej ambitny projekt jak do tej pory to Comedy Carpet, 1,880 m2 granitowego placu pokrytego w całości dowcipami, piosenkami i sloganami komediantów i pisarzy. Został zrealizowany przez Blackpool Tower. Hołd dla komedii. Niezwykłe połączenie sztuki, przestrzeni publicznej i typografii. Na pierwszy rzut oka Comedy Carpet wygląda jakby był malowany, w rzeczywistości jednak każda z 160 tys. liter jest zrobiona z granitu i umiesczona w betonowych panelach. Biorąc pod uwagę niezwykłość projektu, jego skalę i złożoność, można łatwo stwierdzić, że jedna osoba nie byłaby w stanie tego wyprodukować. Ogromna realizacja, ogromny efekt.





































Kolejną realizacją Young'a jest wieża wspinaczkowa. Celem projektu było stworzenie nowoczesnej przestrzeni rekreacyjnej dla mieszkańców a zarazem symbolu miasta. Ściana wspinaczkowa miała za zadanie być pozytywnie odbierana przez mieszkańców Blackpool. Projekt zaproponowany przez Younga spełnił wszystkie te kryteria. Projekt skonsultowany ze specjalistami w dziedzinie wspinaczki ostatecznie przybrał formę 20-metrowego bloku/ściany. Napis Blackpool nie jest tylko ozdobnikiem , pełni funkcję wspinaczkową. Litery wykonane zostały z czarnego granitu. 




inne realizacje:

/ walk of art / 2002






/ road to the isles / 2004




/ flagmap / 2003














Brak komentarzy:

Prześlij komentarz