niedziela, 27 maja 2012

Typo minimalizm czyli Hiromura Design Office

Signage systems do not exist by themselves; therefore they have to be integrated with graphic, interior, architectural, product and fashion design. 
Masaaki Hiromura


W 1988 japoński projektant Masaaki Hiromura założył własne biuro projektowe pod nazwą Hiromura Design Office. Biuro specjalizuje się w projektowaniu identyfikacji wizualnych, systemów oznakowania, wystaw i opakowań; może pochwalić się bogatym portfolio, wieloma nagrodami oraz kilkoma publikacjami. Ich prace są proste, ale zawierają absolutnie wszystko co powinny. Im mniej tym więcej. 






 
 / wnętrze biura Hiromura












 / Tokyo Polytechnic University



9 h  to nowy "kapsułowy" hotel w Kioto oferujący luksus na bardzo minimalnej przestrzeni.
Projektanci Hiromura Design Office zrobili kompleksowy system oznaczeń na całej powierzchni hotelu.








/ 9h, sign, kyoto (japan), 2009

















/ kitasenjyu marui shokuyukan, vi, tokyo, 2004










/ nissan motor co., ltd., sign, kanagawa (japan), 2006







/ shinonome canal court codan, tokyo, 2003



/ wywiad

Wywiad z Masaaki Hiromura źródło: www.shinemark.wordpress.com
What would you say is the main characteristic of your visual communication?
‘I always think about ‘how information is conveyed’ rather than ‘how to convey information’ the most important thing to achieve is not expression but to find out essence. I want to continue thinking about the relationship between information and people. It appears you specialize in the design of signage systems how difficult is it to innovate in this field without confusing the user? I am interested in every type of design but my specialty is graphic design . I only came to work on signage systems through an encounter with a great architect.  a complicated space plan causes confusion,  a signage system cannot redeem it but makes people more conscious of the space. we shouldn’t be afraid of confusion. 


How do you imagine the future of signage systems?
The ideal signage system is the one which doesn’t need any signs,I wish it could access one’s brain directly. 


Can you explain how you came to design the kitasenju pictograms?
We looked at the meanings each kanji letter has. making a part of the letter an illustration gets right and left brain working at the same time, and it increases one’s attention.


piątek, 25 maja 2012

Neonowo











/ jeden z pierwszych neonów na fasadzie domu handlowego Kaufhaus des Westens  w Berlinie / lata 20-te

Na czym polega fenomen neonów ? Niepowtarzalny efekt świecenia, bogata kolorystyka, trwałość oraz niskie koszty eksploatacji to zalety neonów. Stosowane zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie neony poprzez swoje niesamowite, żywe barwy światła skutecznie przyciągają uwagę klientów. Widoczne z dużych odległości reklamy / znaki neonowe staja się punktami odniesienia. Budynki stając się rozpoznawalnymi i znanymi, niejednokrotnie zmieniają swą tożsamość jak np. The Pleyel na przedmieściach Paryża z czasem nazywano Bayer a następnie wieżą Philipsa od znaków neonowych umieszczanych na jego dachu. Możliwość zastosowania różnych gazów i ich mieszanin sprawia, że neony mogą świecić różnymi kolorami, co dodatkowo uatrakcyjnia przekaz. Po zmroku neony wyróżniają się wyraźnie. Nie mamy wątpliwości gdzie znajduje się miejsce, którego szukamy. Neony znacząco wpływaja na sposób w jaki odbieramy architekturę. Trzeba przyznać, że są dość agresywnym elementem świecąc na jaskrawe kolory. I w tym tkwi ich niezaprzeczalny urok. 
  Neony są święcącymi rurkami, którym wytwórcy po ogrzaniu nadają pożądany kształt. Następnie w tak przygotowany kształt wpompowuje się pod niskim ciśnieniem neonowy lub inny, używany do tego celu gaz. Po zastosowaniu wysokiego napięcia prądu gaz zaczyna jasno świecić. Kombinacje / mieszanki gazu wtłoczonego do pojedyńczych rurek (systemów) oraz samo szkło wpływaja na kolor efektu finalnego. NEON sam w sobie emituje pomarańczowo-czerwone światło, ARGON zaś błękitno-lawendowy.
   Neony zostały wynalezione na początku XX wieku. Powszechniej zaczęły być stosowane w latach 20-tych. Wtedy np. w Berlinie na fasadzie domu handlowego Kaufhaus des Westens zawisł czerwony neon Kadewe. Symbol luksusu, wielkiego świata i dobrobytu



/ chyba najbardziej rozpoznawalny neonowy napis w Europie / Moulin Rouge / Paryż


/ neonowe początki
11 grudnia 1910 Georges Claude pokazał w Paryżu całemu Światu, pierwszą lampę neonową (pierwszym użytym gazem był neon, dający barwę pomarańczowo-czerwoną. Stąd nazwa neony). Claude opatentował lampę w roku 1915, zaś w 1923 przedstawił w USA pierwszy reklamowy neonowy napis. Były one wytworzone dla firmy Packard dealera aut w Los Angeles w Kalifornii. Earle C. Anthony zakupił dwa znaki Packard za sumę $24,000.00.
  W 1910 podczas Paris Motor Fair, światło neonowe po raz pierwszy użyto w większej skali, dekorując kolumny Grand Palais. W początkowym okresie ekspozycji rur i znaków neonowych, nazywano je płynnym ogniem. Zaawansowanie technologii umożliwiło kilka lat później zmniejszenie średnicy rury neonowej co w rezultacie pozwoliło na rysowanie liter w jednym wydłużonym ciągu.
  W latach 20-tych kiedy to koncept wsparcia sprzedaży był jeszcze w powijakach, fenomen neonu doprowadził do odkrycia, praktycznie przypadkiem, że światło może sprzedawać. Managerowie większych galerii handlowych Paryża jak Galeries Lafayette, la Samaritaine czy la Belle Jardinieredecydowali się na użycie małych ekspozycji świetlnych na fasadach i dachach, aby przyciągnąć uwagę przechodniów i potencjalnych kupców. W beztroskich latach 20-tych neon osiągnął nawet status nowej formy sztuki, stał się inspiracją takich malarzy jak Sonia Delaunay, Fernard Leger and Raoul Dufy



/ polski neon

/Książka „Polski Neon. Warszawa” ze zdjęciami artystki Ilony Karwińskiej, to fotograficzny album ze zdjęciami warszawskich neonów. Ilona Karwińska to znana na świecie polska artystka i fotograf, odkryła neony na nowo znajdując im zastosowanie w sztuce. W samym sercu Londynu na Covent Garden w galerii Capital Culture zorganizowała wystawę swoich prac. Jak pisał magazyn „Icon” - Brytyjczyków zachwycił unikalny design neonów.

Neonowe napisy kojarzone w Polsce z czasami PRL-u, obecnie przeżywają drugą młodość. Ten bardzo charakterystyczny element architektury, w najlepszym swoim okresie czyli w latach 60. i 70., neonowe napisy oświetlały niemal każdy sklep, kawiarnię, bibliotekę czy dom handlowy. W Polsce dopiero w latach 60-tych zyskały dużą popularność. Jednak w latach PRL popularne to nie były projektowane masowo. Raczej projektowane przez artystów: m.in. architektów - Karpińskiego, Lacherta, Brukarskiego oraz grafików: Eryka Lipińskiego i Tadeusza Gronowskiego oraz tzw. neoniarze czyli artyści, którzy specjalizowali się w reklamach świetlnych. Dlatego w przeciwieństwie do współczesnych, stare neony zachwycają unikatowym wzornictwem i estetyką. W PRL były symbolem ,choć często reklamowały coś, czego w sklepach nie było. Dzisiaj młode pokolenie docenia ich artystyczny kształt i walczy o to, by neony nie znikały z ulic. Poniżej przykłady warszawskich neonów.









/ Katowice

Jeszcze w latach 70. XX wieku Katowice były miastem neonów. Dziś sklepy i punkty usługowe zdobią bezstylowe szyldy z plastiku. Jest nadzieja, że miasto wróci do swej neonowej sławy. Katowice polskim Las Vegas? Na pewno nie dziś, ale być może w przyszłości. A na pewno w przeszłości, w czasch PRL-u, w erze neonów, które przystrajały fasady wielu budynków, głównie sklepów i domów handlowych. Takiej ich liczby nie było w żadnym innym polskim mieście. Na nieistniejącej już hali sportowej Huty Baildon umiejscowiono pamiętny ruchomy neon z piłką wpadającą do kosza. Inne znajdowały się np. na Zenicie czy Delikatesach PSS Społem, ale poznikały. Nieliczne dzisiejsze przykłady to neony na restauracji City Rock czy kinie Cinema City Punkt 44. 
  W Katowicach były piękne neony. Na przykład na ulicy 3 Maja, na budynku Domu Handlowego Kmicic. 
  W Katowicach miała miejsce akcja tworzenia nowych neonów i montowania ich w miejscach, w których już ślad po nich zaginął. Np. na teatrze Ateneum czy kinie Światowid. Katowice ponownie miastem neonów. Zeszłoroczna akcja: Katowice Miasto Ogrodów również miała swój neon-logo.












































































/ recycled typographic lamps
Działająca obecnie na rynku fińska firma Character przemienia stare litery z szyldów w dekoracyjne lampy LED. Efekt tych działań możemy zobaczyć poniżej. Połączenie ekologii i dizajnu na najwyższym poziomie.












Gordon Young

Przy okazji niedawno odkrytej książki 3D Typography natknęłam się na projekty brytyjskiego artysty Gordona Young'a. Przeglądając jego portfolio, odnosi się wrażenie, że ma absolutną manię używania typografii wszędzie, raczej w skali gigantycznej. W zasadzie każdy jego projekt jest związany z pismem w przestrzeni publicznej. Podstawową cechą realizacji Younga jest integracja projektu z otaczającą przestrzenią. Żadna praca nie istnieje w oderwaniu od architektury. Celem Younga jest zaangażowanie odbiorców, wpuszczenie ich w zaaranżowaną przez siebie przestrzeń. Często współpracuje z innymi artystami i architektami, ponieważ projekty są z reguły rozbudowane i wymagają zaangażowania specjalistów z różnych dziedzin. Robi zarówno rzeźby, jak i typograficzne place w miejscach publicznych.
Najnowszy i najbardziej ambitny projekt jak do tej pory to Comedy Carpet, 1,880 m2 granitowego placu pokrytego w całości dowcipami, piosenkami i sloganami komediantów i pisarzy. Został zrealizowany przez Blackpool Tower. Hołd dla komedii. Niezwykłe połączenie sztuki, przestrzeni publicznej i typografii. Na pierwszy rzut oka Comedy Carpet wygląda jakby był malowany, w rzeczywistości jednak każda z 160 tys. liter jest zrobiona z granitu i umiesczona w betonowych panelach. Biorąc pod uwagę niezwykłość projektu, jego skalę i złożoność, można łatwo stwierdzić, że jedna osoba nie byłaby w stanie tego wyprodukować. Ogromna realizacja, ogromny efekt.





































Kolejną realizacją Young'a jest wieża wspinaczkowa. Celem projektu było stworzenie nowoczesnej przestrzeni rekreacyjnej dla mieszkańców a zarazem symbolu miasta. Ściana wspinaczkowa miała za zadanie być pozytywnie odbierana przez mieszkańców Blackpool. Projekt zaproponowany przez Younga spełnił wszystkie te kryteria. Projekt skonsultowany ze specjalistami w dziedzinie wspinaczki ostatecznie przybrał formę 20-metrowego bloku/ściany. Napis Blackpool nie jest tylko ozdobnikiem , pełni funkcję wspinaczkową. Litery wykonane zostały z czarnego granitu. 




inne realizacje:

/ walk of art / 2002






/ road to the isles / 2004




/ flagmap / 2003